Pilates Geri Git

Pilates Nedir ?

100 senelik geçmişe sahip olan Pilates, kas veiskelet sistemini kuvvetlendirmek ve esnekliği arttırmak amacıyla bulunmuş, temeli fizik tedaviye dayanan bir egzersis sistemidir. 1. Dünya Savaşı döneminde Joseph Pilates tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Joseph Pilates’ in ‘Contrology’ adını verdiği ve günümüzde pilates adıyla anılan bu metodu; kişilerin kendi beden koordinasyonlarını ve hakimiyetlerini kazanmalarına destek veren hareket sistemlerinin bir sentezidir. Çağımızın egzersiz sistemlerine yeni bir boyut getiren pilates metodunun amacı; duruş bozukluklarını, kas, eklem, omurga problemlerini, stres kaynaklı ağrıları gidermeye ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yöneliktir. Çalışmalar; kişilerin vücut yapıları, meslekleri, yaş grupları vs. göz önünde bulundurularak azami seviyede sonuç almayı hedeflemektedir.

Pilates Allegro Tower ve Reformer

Reformer dersleri genelde bire bir veya düet ders olarak üye ve eğitmenin ortaklaşa belirleyeceği gün ve saatlerde, üyenin vücut ve postürüne uygun egzersizler belirlenerek verilmektedir. Eğitmeniniz dersleri çeşitlendirip, renklendirmek için yan ekipmanlar kullanabilir ama reformer hepsi bir arada bir egzersiz makinesidir. Reformer yatay olarak kullanıldığından yerçekimi etkisi azalır ve eklemlere fazla yük binmez. Makine bir çok harekette mat pilates’e göre size destek olur. Bu yüzden deneyimsiz de olsanız, omurga problemleriniz de olsa size özel bir ders yapılacaktır. Pilates Allegro Reformer’ın hareket eden bölümü “Carriage” beş farklı dirençte yay ile makineye bağlanmıştır. Bu yayların kombinasyonu, hareket çeşidine ve egzersizi yapan kişiye göre ayarlanır. Ayrıca Tower of Power (Güç Kulesi) eklenerek, vücudun üst kısmının da çalıştırılması sağlanmış, değişik pozisyonlarda 5000’in üzerinde egzersiz çeşitliliği tek bir makinede toplanmıştır. Karın ve bel bölgesinde vücudu hareket ettiren kasların (büyük kaslar) dışında, omurgayı çevreleyen ve omurganın sabitlenmesini sağlayan kaslar (kemiğe yakın küçük kaslar) da vardır. Günlük hareketlerimizde az kullandığımız bu kas gruplarını da çalıştırmak Pilates Allegro ile mümkün olmaktadır. Nefes kontrolü, harekete tam konsantrasyon ile kişi, çalışmalar sonunda bedenini daha iyi kullanır ve kontrol eder hale gelir. Scoliosis (Omurga eğriliği), Lordosis (dışa dönük kalça), Kyfosis (Kamburluk), Hernia(Bel Fıtığı), Osteoporosis (Kemik erimesi), genel ağrılar (Sırt, bel, vb.), doğum sonrası vücudun toparlanması, sporcu sakatlıkları, duruş (postür) bozuklukları gibi sağlık problemlerinin rehabilitasyonunda Pilates Allegro Reformer en önemli yeri alır. Birebir eğitmen eşliğinde yapılan Pilates Allegro egzersizleri ile zorlanmadan hem kuvvetlenecek hem de mükemmel bir vücut ve postüre sahip olacaksınız.

Pilates Matwork Mat Pilates

kendi ağırlığınıza karşı yapılan derslerdir ve güç ister. Mat pilates derslerimiz Minder, Magic Circle (çember), Theraband (lastik), Small ball ve Swiss ball (top) ekipmanları ile yapılmaktadır. İlk başlarda eğitmenin verdiği komutların hepsini takip etmek ve onları yerine getirmek zor olabilir ama kişiye göre değişse de genellikle 4-6 dersten sonra kendinizi güçlü ve uyumlu hissedersiniz. Dersler grup halinde yapılır. Hafta içi sabah ve akşam seanslarımız mevcuttur.

 

Hamile Pilatesi

Anne adaylarını hem hamilelik sırasında, hem de hamilelik sonrasındaki döneme hazırlamak için ideal bir egzersizdir. Bu seanslarda karnı destekleyen kasların ve pelvic kasların güçlendirilmesinin yanı sıra omurgaya binen yükün azaltılması hedeflenir. Doktorları tarafından egzersiz yapmalarında sakınca görülmeyen anne adaylarının hamile pilatesinden faydalanmaları önerilmekteir.

 

 

Personal Training

Personal Training, profesyonel eğitmenler tarafından kişiye özel egzersiz programları hazırlanarak, antrenman süresince eğitmen ile bire bir uygulanmasıdır. Personal trainer, kişilerin farklı ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için egzersiz planı hazırlarken standart programlardan farklı olarak

- Üyenin sağlık durumu, fizyolojik durumu, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları ve psikolojik durumu (sinirli, mutsuz, çabuk sıkılan vb.) dikkate alınarak, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda egzersiz programı hazırlanır.

- Çalışmaların tüm detayları kişiye özel bir dosyada saklanır.

- Periyodik ölçümler ve testler yaparak gelişim takip edilir.

- Hedeflenen sonuca ulaşmanın anahtarı, kişilerin antrenman programlarına düzenli,disiplinli ve ayrıntılara dikkat ederek uygulamalarına bağlıdır.

 

Personal training uygulamasında amaç; zaman kaybı olmadan, kişinin eğitmenle özel olarak yapacağı antrenmanlarla, günlük programına ve beslenmesine en uygun egzersiz programının oluşturularak yüksek performansla en iyi neticeyi kişiye en kısa zamanda kazandırmaktır. Bunu yaparken sadece tek bir branşa sadık kalınmadan eğitmeniniz fitness-cardio ağırlıklı bir programın yanında bazen size Tae-bo antrenmanı yaptırırken bir başka gün Pilatesin yardımıyla daha derin kaslara yönelik bir program sunacak, bir diğer gelişinizde sizi zorlu bir hız koşusu beklerken bir diğerinde hafif bir koşu ile yetinebileceksiniz